DARBAI SODE, DARŽE, GĖLYNE: JŲ YRA IR LAPKRITĮ

DARBAI SODE, DARŽE, GĖLYNE: JŲ YRA IR LAPKRITĮ

Paskutinis rudens mėnuo prasideda ir, anot MOKI-VEŽI eksperto, šį mėnesį veiklos sode, gėlyne bei darže taip pat netrūksta. Ilsėtis nėra kada kviečiame susipažinti su lapkričio darbų sąrašu, juos atlikti ir (pagaliau) ramiai laukti artėjančių švenčių.

Na, o mūsų ekspertas sako, jog tarp svarbiausių darbų – tai rudeninis medelių balinimas, taip juos apsaugant nup artėjančių šalnų, ant vaismedžių likusių (sugedusių) vaisių surinkimas bei naikinimas, medžių, krūmų bei kitų sodo augalų apsaugojimas nuo šalčių, kiškių bei kitų graužikų ir t.t. Be kita ko, šį mėnesį dar galima pasodinti daržovių pavasario derliui.

TOP 5 SVARBIAUSI LAPKRIČIO DARBAI:

  • nuo vaismedžių nukratykite paskutinius sukamštėjusius vaisius ir juos užkaskite į žemę  - taip atsikratysite visų ligų bei jų sukėlėjų;

  • taip pat, jei to dar nepadarėte, nubalinkite vaismedžius specialia medelių balinimo priemone ir tuomet juos apriškite. Kodėl baliname rudenį? Tai apsaugos jūsų vaismedžius nuo staigių temperatūros pokyčių, žievės pleišėjimų kenkėjų. Papildomai nubalintus medelius aprišę, juos apsaugosite ir nuo kiškių bei kitų graužikų;
  • jei dar nespėjote, lapkritis – paskutinė proga pasodinti krapų, salotų, ridikėlių, porų, petražolių, morkų, burokėlių kitam sezonui. Pasodinus, juos būtinai apmulčiuokite durpėmis – taip dirva neišdžius ir kitą pavasarį gėrybės greičiaus sudygs;
  • gėlynuose pašalinkite paskutines augalų liekanas, apdenkite rožes, raganes, mulčiuokite svogūnines ir daugiametes gėles durpėmis arba pjuvenomis;
  • eglišakiais uždenkite visžalius daugiamečius alpinariumų augalus bei saulutes, našlaites, rusmenes,  neužmirštuoles, šiurpinius gvazdikus, darželinius katilėlius;

KĄ NUVEIKTI SODE?

Vienas svarbiausių darbų rudeniui įsibėgėjus – medelių balinimas. Ši procedūra apsaugos medžius nuo kaitrios žiemos ar pavasario saulės. Daugelis sodininkų šį darbą pasilieka pavasariui, tačiau tuomet medelių balinimas nebeturi reikšmės ir neatlieka jokios funkcijos.

Lapkričio mėnesį sode taip pat būtinai sugrėbkite paskutinius lapus po vaismedžiais bei surinkite nukritusius vaisius – taip sumažinsite grybinių ligų bei kenkėjų plitimą. 

Jei jūsų kiemą puošia veja, sugrėbkite ir ant jos esančius lapus: taip veja išliks ne tik dekoratyvi, bet ir sveika. Juos metame į duobę drauge su bulvienojais bei daržovių liekanomis.

Štai, jautriausius sodo augalus paruoškite žiemai: juos uždenkite, bet bent kartą per mėnesį patikrinkite, ar gauna pakankamai drėgmės. Ir taip – iki pat pavasario. Tuo tarpu, medžių kamienus, dar prieš prasidedant žiemai, apdenkite tinkleliu arba nutepkite repelentu: taip juos apsaugosite nuo žinduolių, kurie gali augalus apgraužti.

Taip pat svarbu mulčiuoti. Dar prieš didiesiems rudens pabaigos-žiemos šalčiams prasidedant, mulčiuokite jautrias vaismedžių šaknis – taip jas apsaugosite nuo šalčio daromos žalos. Mulčiuokite medžių žieve, pjuvenomis, eglišakiais. Mulčiuoti reikėtų ir jaunus, ką tik pasodintus medelius bei jaunus, 2-3 metų medžius. Mulčiuokite 50-100 cm spinduliu aplink medžio kamieną. Sluoksnis turėtų būti apie 10-15 cm storio. Jei prieš tai dėsite šviežią mėšlą (apsaugo medžio žievę), tarp kamieno bei mulčo palikite nedidelių kelių cm tarpelį. Šalnos prasidėjus, apmulčiuokite ir braškių kerelius. Naudokite durpes, mulčiuokite 5 cm sluoksniu. Mulčiuokite ir į lysvę pasodintas daržo gėrybes pavasariniam derliui (krapus, ridikus, salotas, špinatus, burokėlius, morkas, svogūnus ir t.t.). Jiems tinka durpės. Galiausiai pradėjus šalti žemei mulčiuokite daugiametes ir svogūnines gėles 5-8 cm storio durpių ar pjuvenų sluoksniu.

Jei lapkritis būtų gana sausas, nepamirškite palaistyti visžalius lapuočius – taip pastarieji geriau žiemos.

O GĖLYNE?

Dar iki lapkričio vidurio galite sodinti vienmetes gėles, medetkas, vienmetes aguonas, kochijas, ešolcijas, rugiagėles, klarkijas ir pan.

Štai, daugiamečių gėlių mulčiavimui palankus visas mėnuo. Jas mulčiuokite 5-8 cm durpių ar pjuvenų sluoksniu. Taip pat mulčo asortimentą rasite ir artimiausioje MOKI-VEŽI parduotuvėje. Dar prieš įšąlant žemei nepamirškite apmulčiuoti rožių bei raganių.  O jei jūsų kiemą juosia gyvatvorė, dirvą aplink ją mulčiuokite durpėmis arba perpuvusiomis pjuvenomis.

Jei jūsų gėlyną puošia visžaliai daugiamečiai alpinariumų augalai ar dvimetės gėlės (našlaitės, saulutės, neužmirštuolės, šiurpiniai gvazdikai ir kt.), mėnesio pabaigoje juos pridenkite eglišakėmis.

Mėnesio pradžioje, jei orai palankūs, galite pasisodinti ir tulpių – taip šios jus pradžiugins jau ankstyvą pavasarį. Tulpėms labiausiai (pa)tinka lygi gėlyno vieta arba su nedideliu nuolydžiu į pietų pusę. Kuo daugiau saulės ir kuo mažiau vėjo – tobuliausios sąlygos tulpėms augti. Tiesa, vėlyvosioms tulpėms tinka ir tos gėlyno vietos, kurios yra daliniame šešėlyje. Tulpėms, kaip ir kitoms svogūninėms gėlėms, nepatinka itin įmirkusi žemė. Jos geriausiai augs lengvose, drėgmei laidžiose bei itin gerai įdirbtose dirvose. Jos rūgštingumas turėtų būti apie pH6,7-7,5. Tiesa, šioms gėlėms netiks dirva, kurioje prieš tai augo svogūniniai arba bulviniai augalai, kadangi taip gali persiduoti nematodinės, virusinės bulvių ar pomidorų ligos. Ne vienerius metus tulpes auginantys sodininkai žino, kad jų svogūnėliai turėtų būti sodinami taip, kad plačioji svogūnėlio dalis (šaknelės) būtų nukreiptos į apačią. Idealus gylis – triskart didesnis nei pats sodinamas svogūnėlis, o jei dirva sunkesnė – duobutė turėtų būti didesnė du kartus už svogūnėlį.

PASIRŪPINKITE IR KAMBARINĖMIS GĖLĖMIS

Kambariniams augalams šaltuoju metų laiku rinkitės silpnesnes trąšas be azoto (šis skatina spartų augimą). Žiemą paprastai tręšiami žydintys ir aktyviai augantys kambariniai augalai (pavyzdžiui, puansetijos, kalijos, azalijos, begonijos ir t.t.). Prieš tręšiant, į vazoną įpilkite vandens ir tik tuomet trąšas: taip jos nenudegins augalų šaknų. Kambarinius augalus tręškite kartą per mėnesį, nebent jo priežiūra reikalauja kitaip.

Linkime malonių, ko gero, paskutinių sodo, daržo darbų šiemet!

Bendri pranešimai , Sodininko kalendorius

Palikite komentarą

*
*
*