Gegužė yra vienas intensyviausių mėnesių mūsų soduose, daržuose ir gėlynuose, kadangi būtent šio mėnesio pradžioje sėjami daugumos daržovių sodinukai ir laukia kiti įvairūs sodo darbai kaip medžių genėjimas, kovos su graužikais ir kenkėjais. Ankstesniame blogo įraše MOKI-VEŽI specialistai pasidalino patarimais, kaip tinkamai prižiūrėti veją pavasarį, tad šįkart norime pakalbėti apie kitus sodo darbus, kuriuos atlikus tinkamai galėsime mėgautis gausiu derliu ir gražiu namų sodu!

GEGUŽĖS PRADŽIOJE PRADĖKIME NUO AUGALŲ ATSPARIŲ ŠALČIAMS!

Gegužę rekomenduojama į dirvą sėti augalus, kurie nebijo šalčio ir gali iškęsti pavienes šalnas, nes gegužę priklausomai nuo metų, naktimis temperatūra gali nukristi iki minusinės.

Drąsiai sėkite ridikėlius 1 – 2 cm gylyje į gerai išpurentą dirvą tarp sėklų išlaikydami 3 – 4 cm tarpą. Ridikėlius galima sėti ir antrą kartą, maždaug iki gegužės vidurio. Patarimas nesusėti per daug ridikėlių vienu metu, kadangi po to sunku suvalgyti visą derlių, tad rekomenduojama sėti mažiau ir vėliau pakartoti.

Gegužę galite pasisėti morkų, tik atminkite, kad jų negalima sėti labai anksti, kadangi daigelių teks laukti labai ilgai. Svarbiausia atkreipti dėmesį į oro temperatūrą – ji turėtų būti jau aukštesnė apie 15 laipsnių šilumos, o pačios dirvos apie 7–8 °C. MOKI-VEŽI specialistai rekomenduoja morkas sėti apšviestose vietose, 1 cm gylyje.

Šį mėnesį verta prisisėti salotų, kurios būna įvairiausių rūšių, bet puikiai auga net ir pačiose nederlingiausiose dirvose ir iškenčia šalčius. Salotas sėkite 0,5 cm gylyje jau gegužės pradžioje tiek į atskirą dirvą, tiek tarp kitų daržovių. Jei noritės mėgautis šviežiu salotų derliumi visą sezoną, sėkite salotas kas dvi savaites.

Nepamirškite pasisėti ir prieskoninių augalų tokių kaip petražolės. Petražoles paprastai sėjamos kelis kartus – ankstyvą pavasarį ir rudenį. Rekomenduojama jas sodinti antroje gegužės pusėje 1-2 cm gylyje. Šios prieskoninės žolelės puikiai dera, atsparios šalčiams, tad galėsite mėgautis ilgą laiką.

PASIRŪPINKIME MEDŽIŲ GROŽIU IR SVEIKATA

Medžių genėjimas

Gegužės pirmosiomis savaitėmis genėkite vynmedžius, o iki mėnesio pabaigos galite ganėti vaismedžius: obelis, kriaušes ir slyvas. Obelis ir kriaušes svarbu nugenėti iki prasiskleidžiant pumpurams. Jei norite mėgautis gausiu derliu ir sveikais vaisiais, vaismedžius būtina genėti tinkamai. Pirmiausia išpjaustykite aplūžusias, sausas šakas bei praretinti tankiai suaugusias šakas. Nepamirškite padarytų žaizdų užtepti vandens emulsiniais dažais.

Pavasarį nerekomenduojama genėti vyšnių ir trešnių, jas geriau genėti po derliaus nuėmimo, kadangi taip išvengsite žievių ir medienos užsikrėtimo ligomis.

Vaismedžių sodinimas, skiepijimas ir tręšimas

Pavasaris yra puikus laikas sodinti visus vaismedžius ir vaiskrūmius, tad pats laikas sodinti kaulavaisinius vaismedžius. Pasodinti rudenį jie nespėja prigyti bei pasiruošti žiemos šalčiams.

Balandis ir gegužės pirmos 2 savaitės  – taip pat geriausias metas skiepyti ir perskiepyti kaulavaisinius vaismedžius. Dažnai susiduriame su nusiskundimais, kad vyšnios, slyvos ar abrikosai žydi gausiai, bet nedera. Priežasčių yra įvairiausių: žiedų pašalimas žydėjimo metu, bičių retas žiedų aplankymas ar įvairūs kenkėjai, bet pagrindinė priežastis – blogi medeliai, tad būtina perskiepyti šiuos medelius.

Nepamirškite šį mėnesį papildomai patręšti visų vaismedžių, vaiskrūmių bei uogakrūmių.

NUSITEIKITE KOVAI SU GRAUŽIKAIS IR KENKĖJAIS

Viena didžiausių pavasario problemų yra graužikai. Nuo pelių į drenažo vamzdelius ar nupjautus plastmasinius butelius pridėkite masalo su nuodais.

Be to pavasarį suintensyvėja įvairių kenkėjų kaip amarų, skydmarių ir erkių veikla, tad aitidi augalų priežiūra tiesiog būtina.

ATGAIVA AKIMS – PRIŽIŪRĖTŲ GĖLYNŲ GROŽIS

Jau tikriausiai spėjote nurinkti senus medžių bei krūmų lapus, kitas augalų liekanas, išnaikinti piktžoles ir papurenti žemę.

Gegužės pirmoje pusėje pats laikas sodinti kardelius, acidanteras, montbretes, tigrentes frezijas, galtonijas bei kiškiakopūsčių gumbelius.

Pavasarį svarbu nepamiršti gausiai laistyti kambaryje augančias gėles. Ant saulėtų palangių esančias gėles apsaugokite nuo kaitrios pavasario saulės prie stiklo ištiesdami marlę ar kitą medžiagą.

Visų gegužės sodo darbams reikalingų priemonių ieškokite mūsų parduotuvėse. Linkime, kad šių metų derlius būtų gausu ir kupinas skonio bei grožio!